Filmy

5 lat NCN - prof. Piotr Garstecki

Prof. Piotr Garstecki, laureat Nagrody NCN 2013 opowiada o swoich badaniach z zakresu technik mikroprzepływowych.

Dr Zbigniew Rozynek, laureat programu HOMING PLUS

...

Kontrolowane łączenie mikrokropel

...

Recyrkulacja kropel w układzie mikroprzepływowym

...

Samoorganizacja kropel

...

Łączenie kropel

Film prezentuje łączenie trzech kropel, z których jedna moze zawierac bakterie, druga antybiotyk a trzecia bufor. Dzieki dokładnemu sterowaniu objętościami kropel można badać przeżywalnośc bakterii w zależności od stężenia antybiotyku.

Wielokrotne krople Janusa

Wielokrotne krople Janusa tworzone w mikroprzepływie.

Elektrokonwekcja w swobodnie zawieszonym filmie smektycznym

Elektrokonwekcja w swobodnie zawieszonym filmie smektycznym (FSSF). Film smektyczny rozpięty jest na metalowej ramce, miedzy nią a metalową igłą (w środku ramiki) przykładane jest zmienne pole elektryczne.

Oscylująca wyspa ciekłokrystaliczna

Film przedstawia swobodnie zawieszony film smektyczny z wyspą ciekłokrystaliczną w środku. Wyspa odkształca sie cyklicznie ze względu na przykładane pole elektryczne o częstotliwości 64 Hz. Film został zarejestrowany przy pomocy szybkiej kamery (1000 fps) a odtwarzany z częstością 30 fps. Przykładane pole elektryczne to 800 V.

Tworzenie emulsji w układzie mikroprzepływowym

Proces tworzenia emulsji, tj. kropel wody w oleju. Woda jest zabarwiona atramentem.

Elektrokoalescencja kropel wody w zewnętrzym polu elektrycznym

Proces przedstawia łączenie kropel wody w zewnętrzyma polu elektrycznym. krople wody znajdują się w heksadekanie i są stablizowane surgfaktantem, dzięki czemu na poczatku procesu się ze sobą nie łączą. Po przyłożeniu pola krople się polaryzują, przyciągają i nastepuje ich koalescencja. Szerokośc kanału to 5 mm. Częstotliwość zmian pola: 300 Hz.

Elektrokoalescencja kropel wody w zewnętrzym polu elektrycznym

Proces przedstawia łączenie kropel wody w zewnętrzyma polu elektrycznym. krople wody znajdują się w heksadekanie i są stablizowane surgfaktantem, dzięki czemu na poczatku procesu się ze sobą nie łączą. Po przyłożeniu pola krople się polaryzują, przyciągają i nastepuje ich koalescencja. Kolory są efektem obróbki filmu wyjściowego przy pomocy programu zliczającego krople. Częstotliwość zmian pola: 1 Hz.

Analiza krwi

Proces pozwalający na rozróżnienie kropel: od momentu łączenia się próbki krwi z przeciwciałami w komorze, po dalszy przepływ w kanale mieszającym i stopniowy rozdział zawartości krwi w przypadku kropli zaglutynowanych.

Dwuwarstwa lipidowa w pułapce mikrofluidycznej

Wymiana kropel w pułapce w celu seryjnego tworzenia membran fosfolipidowych na styku kropel. Uformowanie dwuwarstwy między kroplami widoczne jest jako zmiana w załamaniu światła. Widoczne jest poprawne zwilżenie i odpłukanie kropli z elektrody, zapewnione przez unikatową geometrię pułapki. Dzięki użyciu zaworów elektromagnetycznych możemy precyzyjnie sterować przepływem kropelek.


en
Created by PONG, design Maciej Szkopański.